Ikona Matka Boża Eleusa

Ikona Matka Boża Eleusa napisana według tradycyjnej technologii ikonopisarskiej.

Podobrazie: deska lipowa ze szpongami, pokryta gruntem kredowo- klejowym. Wymiary: 20 x 28 cm. Namalowana temperą jajową.
Nimb pokryty złotem 22ct, ornament na nimbie wykonany farbą akrylową, asystki (złote wzory na szatach) wykonane złotem 22ct.

Typ ikonograficznego przedstawienia zwany Eleusa jest jednym z kilku typów przedstawień Maryi na ikonach. Ikona taka jest też określana nazwą Matka Boża Czuła. Nazwa Eleusa pochodzi od greckiego słowa eleos, oznaczającego miłosierdzie i współczucie. Określa się tę ikoną także greckim słowem glykofilusa, to znaczy „obdarzajaca słodkim pocałunkiem”.

Postaci na ikonie mają głowy zbliżone ku sobie i są przytulone policzkami. Matka tuli do siebie Syna, który rączkami obejmuje Ją za szyję. Są to gesty wyrażające ich wzajemną relację pełną miłości, czułości i troski. Ukazanie samych twarzy, z niewielką częścią reszty postaci, ma na celu podkreślenie intensywności emocji wyrażanych spojrzeniem. Maryja spogląda na patrzącego na ikonę, nawiązując z nim wzrokowy kontakt. Jej spojrzenie jest łagodne i smutne, patrzy nad głową Jezusa, jakby przeczuwała Jego mękę i śmierć. Układ rąk wzmacnia i podkreśla intensywność przeżywanych emocji. W tej ikonie uwydatniony jest pełen ufności i delikatności duchowy związek pomiędzy Matką Bożą, Chrystusem i osobą modlącą się przed ikoną.
Litery na ikonie to greckie monogramy oznaczające: „Matka Boga” oraz „Jezus Chrystus”.