We wtorek 17 lutego 2015 roku mieliśmy okazję gościć z prelekcją na temat ikon w jednej z kluczborskich szkół.
Tym razem był to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. M. Skłodowskiej – Curie, zwany popularnie „ekonomikiem”.
Inicjatorką spotkania była Pani Urszula Szczepanik, pedagog szkolny.
Prelekcję pt. „Powstawanie ikon” przygotował ks. Stanisław Zioła (do niedawna wikary w Kluczborku, obecnie pracujący w parafii w Nysie), we współpracy z Małgorzatą Dudą oraz ze mną – Anetą Słowik.
Prelekcja zgromadziła w auli uczniów kilku klas.

06 (1)

Po powitaniu i rozpoczęciu spotkania przez panią Urszulę Szczepanik, głos zabrał ks. Stanisław Zioła. W pierwszej części omówił starą koptyjską ikonę „Chrystus i Abba Menas”, zwracając uwagę na jej charakterystyczne elementy ikonograficzne oraz ich wymowę teologiczną.
W części drugiej omawialiśmy cały proces technologiczny powstawania ikony i symbolikę związaną z każdym z etapów pracy. Uczniowie dowiedzieli się najpierw z czego powstaje zaprawa kredowo – klejowa zwana lewkasem, z bliska obejrzeli klej króliczy oraz kredę szampańską. Następnie ks. Zioła opowiedział, jak przygotowuje się drewniane podobrazie, przenosi szkic na deskę i wykonuje grafiję.
Słuchacze mieli także możliwość wzięcia w ręce i obejrzenia z bliska deski ze szpongami oraz przeklejonego płótnem i zagruntowanego podobrazia, a także rylca do żłobienia grafiji.

02 (1)

Moim zadaniem było opowiedzenie o rodzajach pozłoty i technikach kładzenia płatków złota oraz symbolice złota w ikonie.
Młodzi ludzie zobaczyli, jak wygląda złoto płatkowe w książeczce oraz narzędzia pozłotnicze, takie jak poduszka i nóż pozłotniczy, pędzle oraz agaty do polerowania złota o różnych kształtach końcówek. Usłyszeli o tym, co to jest szlagmetal czyli imitacja złota, i jak się go na ikonę nakłada, a także o tradycyjnej, znanej od wieków, najszlachetniejszej technice złocenia na pulment czyli z użyciem kleju i glinki bolusowej.

01

Kolejnym omawianym przez ks. Stanisława Ziołę etapem powstawania ikony było nakładanie warstwy malarskiej i związana z nią technologia oraz symbolika barw w ikonie. Słuchacze dowiedzieli się o tym, jak przygotować temperę jajową, jakie są proporcje medium sporządzanego z żółtka i wina oraz jak wyglądają sproszkowane pigmenty i jaka jest ich różnorodność kolorystyczna. Następnie prelegent omówił na czym polega proces pisania ikony, złożony z nakładania coraz jaśniejszych kolejnych warstw farby oraz jak po wyschnięciu zabezpiecza się dzieło werniksem lub olifą.

03 (1)

Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca na fotografiach poszczególne etapy pracy ikonopisarzy w pracowni ikonopisarskiej oraz wystawa ikon, przygotowana przez Małgorzatę Dudę, na co dzień prowadzącą zajęcia w szkółce ikonopisarskiej Teotokos School, działającej przy parafii w Kluczborku.
Na wystawie zostały zaprezentowane ikony napisane przez ks. Stanisława Ziołę, Małgorzatę Dudę, Anetę Słowik oraz uczestników zajęć prowadzonych przez Małgorzatę Dudę w ramach szkółki przy kluczborskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Po prelekcji zainteresowane osoby oglądały wystawę ikon oraz zaprezentowane narzędzia i materiały, składające się na warsztat ikonopisarza. Był czas na zadawanie pytań i rozmowy o ikonach.

05 (1)

Na koniec róże z podziękowaniem od uczniów i wspólne pamiątkowe zdjęcie.

07 (1)