W dniach 7 – 9 marca 2015 roku w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku miała miejsce wystawa ikon. Zaprezentowano ikony wykonane przez studentów studiów podyplomowych kierunku Ikonopisarstwo. Studium chrześcijańskiego Wschodu na Uniwersytecie Opolskim.
[rev_slider mbww]
W bocznej nawie kościoła można było obejrzeć siedem dużych ikon stanowiących część cyklu obrazującego Dwanaście Świąt Prawosławnych.
Jako parafianka i absolwentka ikonopisarstwa, na prośbę Ks. Proboszcza Bernarda Jurczyka, wygłosiłam prelekcję, by przybliżyć parafianom tematykę związaną z ikonami.
W niedzielę po nabożeństwie Gorzkich Żali w kościele zgromadziła się spora grupa zainteresowanych osób.
We wprowadzeniu opowiedziałam, jak ramach pracy dyplomowej studenci podzieleni na kilkuosobowe grupki pracowali nad ikonami pod kierunkiem ks. dr hab. Dariusza Klejnowskiego – Różyckiego, inicjatora i kierownika podyplomowych studiów ikonopisarstwa. Tworzenie tak dużych dzieł (135 x 100 cm) trwało przez cały semestr.
Pierwszą część prelekcji rozpoczęłam od nawiązania do historii początków ikon, które są dziedzictwem całego chrześcijaństwa. Następnie mówiłam o technologii i teologii ikony. Słuchacze dowiedzieli się, co to są ikony i skąd się wzięły, jakie są kolejne etapy powstawania takiego dzieła, co symbolizują, jakich używa się materiałów, jakie modlitwy temu towarzyszą oraz jaką osobą powinien być ikonopisarz.
Druga część prelekcji dotyczyła prezentowanych na wystawie prac obrazujących siedem z Dwunastu Świąt Prawosławnych. Omówiłam na ich przykładzie elementy charakterystyczne dla plastycznego i teologicznego języka ikony .
Na koniec był czas na odpowiedź na zapytanie ks. Proboszcza i na indywidualne rozmowy zainteresowanych osób przy ikonach.
Mam nadzieję, że udało mi się na przykładzie prezentowanych prac przybliżyć słuchającym czym są ikony i jak powinno się je odczytywać.