We wtorek 28 października 2014, w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza w Kluczborku, miała miejsce prelekcja pt. „Powstawanie ikony”. Towarzyszyła jej ekspozycja, na której zaprezentowanych zostało około 40 ikon. Spotkanie zostało zorganizowane przez Panią Jolantę Michniewicz, nauczyciela języka rosyjskiego.
Prelekcję wygłosił ks. Stanisław Zioła, znawca tematyki ikon i wielki pasjonat tego tematu. Na zaproszenie ks. Stanisława miałam możliwość zarówno wzięcia udziału w prelekcji, jak i w wystawie prac. Ucieszyło mnie to, gdyż mogłam odwiedzić szkołę, której jestem absolwentką, i gdzie języka rosyjskiego uczyła mnie inicjatorka tego spotkania, którą z czasów liceum bardzo miło wspominam.
Na początku ksiądz Stanisław, z pasją i zaangażowaniem, opowiadał o teologii ikony. Wprowadził słuchaczy w temat, omawiając starą ikonę koptyjską, znaną pod tytułem „Chrystus i Abba Menas”, nazywaną także „Jezus i Przyjaciel”. Jest to jedna z najstarszych znanych koptyjskich ikon, powstała na przełomie VI i VII. Jest ona bardzo piękna i pełna treści.
Drugą część prelekcji stanowiło omówienie procesu technologicznego powstawania ikony. Ksiądz zaprezentował kolejne etapy powstawania ikony, poczynając od przygotowania deski, przez przyklejanie płótna, nałożenie warstw lewkasu, przygotowanie podlinnika, przeniesienie rysunku i wyżłobienie go rylcem.
Uczniowie mogli też zobaczyć z bliska preparaty których się używa, takie jak np. klej króliczy, kreda, pigmenty, itp.
Kolejna część prelekcji przypadła w udziale mnie. Ksiądz Stanisław poprosił mnie o omówienie różnych sposobów złocenia ikon oraz o powiedzenie, na czym polega proces kładzenia pozłoty. Opowiadałam o rodzajach złota oraz technice złocenia na mikstion i na pulment. Zostały też zaprezentowane uczniom podstawowe narzędzia używane w czasie złocenia, takie jak: pędzel, poduszka pozłotnicza, nóż do cięcia płatków złota, agat do polerowania.
Następnie Małgorzata Duda (prowadząca obecne szkółkę ikonopisarską „Theotokos School” przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku), omówiła jak powstaje tempera jajowa, jak przygotować medium z którym mieszane są pigmenty.
Prelekcji towarzyszyła zaaranżowana w auli wystawa ikon, powstałych w Kluczborku i okolicach. Zostały zaprezentowane prace osób związanych ze szkółką ikonopisarskią „Theotokos School”, ikony napisane przez Siostry Józefitki w pracowni ikon Św. Józefa istniejącej kluczborskim klasztorze, a także kilka moich prac.
Grono słuchaczy było dość spore, mam nadzieję, że udało się zainteresować ich omawianym tematem i zaprezentowanymi pracami 🙂