Ikona Święty Walenty

Ikona Święty Walenty, o wym. 15×20 cm., wykonana według tradycyjnej technologii, na desce lipowej ze szpongami, na gruncie kredowo – klejowym, malowana techniką tempery jajowej. Tło złocone szlagmetalem (imitacja złota), nimb oraz asystki (złote kreski) złocone złotem 22 ct.

Św. Walenty żył w III wieku. Był biskupem Terni w Umbrii. W czasie prześladowań chrześcijan odmówił wyrzeczenia się wiary w Chrystusa, za co został skazany na ścięcie. Zginął jako męczennik 14 lutego 269 r. Nad jego grobem w Rzymie wystawiono bazylikę, która stała się jednym z pierwszych miejsc pielgrzymkowych w Europie. Jego kult rozszerzył się bardzo w średniowieczu. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych zaczęto go czcić jako patrona zakochanych.
Na ikonie został przedstawiony według używanego od czasów starożytności chrześcijańskiej kanonu ikonograficznego. W kanonie tym postać hierarchy, ukazana w półpostaci, ubrana jest w szaty biskupie. Charakterystycznym elementem jego stroju jest omoforion. Jest to biały szeroki pas z krzyżami na ramionach, na piersiach i na plecach (symbol owcy, którą pasterz bierze na ramiona). Tak przedstawia się na ikonach wszystkich świętych biskupów. Czerwony kolor szaty wierzchniej symbolizuje miłość do Boga oraz męczeństwo św. Walentego, to barwa krwi przelanej za wiarę. Na znak, że umarł śmiercią męczeńską jest ukazany z krzyżem w prawej ręce. W lewej ręce, zakrytej szatą na znak szacunku, trzyma księgę Ewangelii, symbol Słowa Bożego i nauczania biskupiego. Złote tło oraz nimb wokół głowy, symbolizują Bożą światłość, świętość, przynależność do świata wiecznego, nadprzyrodzonego. Podpis cyrylicą to imię przedstawionej postaci: „Święty Walenty”.

Ikona Święty Walenty może być doskonałym prezentem ślubnym.

Bazylika Świętego Walentego w Rzymie – więcej