Święta Katarzyna Aleksandryjska

Ikona Święta Katarzyna Aleksandryjska napisana według tradycyjnej technologii. Podobrazie: deska topolowa ze szpongami, pokryta gruntem kredowo- klejowym. Wymiary: 15 x 20 cm. Namalowana temperą jajową.
Złocenie tła wykonane szlagmetalem (imitacja złota), nimb wykonany szlagaluminium (imitacja srebra). Asystki (złote wzory na szatach) wykonane złotem 22 ct.

Ikona to nie jest zwyczajny obraz. Ona uosabia święte Osoby, które przedstawia i ma służyć przede wszystkim modlitwie i kontemplacji wydarzeń zbawczych o których opowiada.
W procesie tworzenia ikony każda czynność ma wymiar symboliczny i duchowy, towarzyszą jej modlitwy i post ikonopisarza. Ikony są tworzone według tradycyjnych, wypracowanych przez wieki, kanonów ikonograficznych, z ich charakterystycznym symbolicznym językiem.

Krótki życiorys

Św. Katarzyna żyła na przełomie III i IV wieku. Mieszkała w Aleksandrii, ówczesnej stolicy Egiptu. Pochodziła z królewskiego rodu. Była bogata, bardzo wykształcona i piękna. Pod wpływem nauk pewnego pustelnika przyjęła chrzest. Złożyła też dozgonny ślub czystości. W wieku 18 lat poniosła śmierć męczeńską w obronie wiary. Zmuszona przez cesarza Maksymiana do oddania czci pogańskim bóstwom – odmówiła. W konsekwencji została postawiona przed grupą pięćdziesięciu mędrców i filozofów, którzy mieli ją przekonać do pogańskiego kultu. Jednakże to ona przekonała ich do chrześcijaństwa. Torturowana i głodzona, nie wyrzekła się wyznawanej wiary, za co skazano ją na śmierć przez ścięcie. Jej ciało znajduje się w prawosławnym klasztorze Świętej Katarzyny na Górze Synaj. Tradycja podaje, że jej męczeństwu towarzyszyło wiele cudownych znaków, a Jej ciało z Aleksandrii na Górę Synaj przenieśli aniołowie.

Ikona Święta Katarzyna Aleksandryjska – Opis

Na ikonie święta Katarzyna Aleksandryjska została przedstawiona według kanonu ikonograficznego ukazującego męczennice. Czerwony wierzchni płaszcz symbolizuje bogactwo, ale także miłość i ofiarność oraz męczeństwo Katarzyny, a błękitna szata spodnia jej przynależność do Nieba, pokorę i czystość. Korona oraz bogato zdobiony ozdobny pas symbolizują królewskość. Biała chusta okrywająca głowę jest znakiem czystości, świętości, ponadczasowości i szczęścia. Krzyż w prawej ręce oznacza, że w imię Chrystusa oddała życie ziemskie za wieczne i umarła śmiercią męczeńską. Złote tło oraz srebrny nimb wokół głowy symbolizują Bożą światłość, świętość, przynależność do świata wiecznego, nadprzyrodzonego.

Św. Katarzyna w Niebie oręduje za nami u Boga, polecajmy Jej więc nasze intencje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *