Archanioł Michał - Quist Ut Deus

Ikona Święty Archanioł Michał, o wymiarach 22×42 cm. Wykonana według tradycyjnej technologii, na desce lipowej ze szpongami, na gruncie kredowo – klejowym, malowana techniką tempery jajowej. Tło złocone szlagmetalem (imitacja złota), nimb złocony białym złotem. Złote wzory na szatach wykonane złotem 22 ct oraz białym złotem, zbroja pokryta imitacją srebra (szlagaluminium).

Święty Archanioł Michał

Święty Michał Archanioł na ikonie został przedstawiony frontalnie, w całej postaci, jako wojownik, rycerz w srebrnej zbroi. W prawej ręce trzyma miecz do walki z szatanem, w lewej wagę do odmierzania dobrych uczynków. Skrzydła – atrybut anielski, podkreślają łagodny majestat, ale i siłę wodza hufców anielskich. Są symbolem uwolnienia od rzeczy ziemskich: czasu, przestrzeni, ciążenia, ale też znakiem szybkiego i nieograniczonego wzlotu ku Bogu. Ich niebieski kolor symbolizuje sferę duchową, to co wieczne. Złoto i srebro w ikonie są odblaskiem chwały Bożej, symbolem światłości, świętości, przynależności do świata nadprzyrodzonego. Pod stopami Michała Archanioła znajduje się postać pokonanego zbuntowanego szatana, strącanego w ogień piekielny. Czerń postaci symbolizuje śmierć i nicość. Podpis łaciński Sanctus Archangelus Michael znaczy: Święty Archanioł Michał, natomiast słowa Quis ut Deus tłumaczy się jako: „Któż jak Bóg”.


Archanioł Michał to pierwszy i najważniejszy spośród wszystkich aniołów, obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem. Swoim imieniem głosi chwałę i moc Boga. Hebrajskie imię Mika’el znaczy „Któż jak Bóg”. Tradycja mówi, że gdy Lucyfer wraz z częścią aniołów zbuntował się przeciwko Bogu, Archanioł Michał z okrzykiem „Któż jak Bóg!” wypowiedział wojnę szatanowi. To Książę Aniołów, wódz w walce z szatanem i jego pogromiciel, obrońca chwały prawdziwego i wielkiego w Swej mocy i potędze Boga, zwycięski wódz w walce dobra ze złem, obrońca i stróż ludu Bożego. Uważany jest też za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania, praepositus paradisi, który będzie ważył dusze na Sądzie Ostatecznym.
Kult św. Michała Archanioła sięga początków chrześcijaństwa.

Na przestrzeni wieków powstało wiele obrazów, ikon, rzeźb oraz kościołów jemu poświęconych. Najbardziej znane miejsca kultu to Monte Sant’Angelo na Górze Gargano w południowych Włoszech oraz dawne opactwo benedyktynów na wyspie Mont Saint-Michel we Francji.
W Kościele Katolickim wspomnienie liturgiczne św. Michała Archanioła przypada na 29 września.